Musiksoldater och utbildningar

Ett av målen för MUK är att förbereda drivna ungdomar för vidare musikaliska studier och framför allt för en framtid som militärmusiker inom Försvarsmusiken. Det har därför alltid varit ett stolt ögonblick när en MUK-are antagits till högre utbildning inom musik och pedagogik eller fått anställning inom de militära musikkårerna.

Nedan kan du läsa namnen på de MUK-are som genomfört sin militärtjänstgöring i någon av dessa musikkårer innan värnplikten lades på is och ännu längre ner MUK-are som antagits till olika musikerutbildningar:

Arméns Musikkår (AMK), Livgardets Dragonmusikkår (LDK), Marinens Musikkår (MMK)
Anton JeppssonLDKGenomförd värnplikt i Försvarsmusiken:

Är/Varit anställd i Försvarsmusiken:
Olof Ainouz MMK
Carl-Johan Andersson AMK
Emil Andersson LDK
Matilda Gerhardsson MMK
Fredrik Gustafsson AMK
Anthon Haväng LDK
Amelia Hjortenhammar AMK/MMK
Theodor Hjortenhammar AMK
Linda Johansson MMK
Daniel Karlsson AMK
Filip Källner AMK
Matilda Larson AMK
Kristoffer Linder AMK
Max Låke AMK
Joachim Müller LDK
Erik Rönér MMK
Jakob Sandberg MMK
Daniel Smedberg AMK/MMK
Joakim Spogardh MMK
Eric Svensson AMK/MMK
Simon Hullfors Livgardets Dragonmusikkår 2010/2011
Johanna Pihl Livgardets Dragonmusikkår 2010/2011
Anton Jeppson Livgardets Dragonmusikkår 2010/2011
Kristoffer Linder Arméns Musikkår 2010/2011
Julia Höglund Arméns Musikkår 2010/2011
Linnéa Lindberg Arméns Musikkår 2010/2011
Matilda Larson Arméns Musikkår 2010/2011
Blanka Kesek Arméns Musikkår 2010/2011
Victor Einarsson Arméns Musikkår 2010/2011
Maja Svensson Livgardets Dragonmusikkår 2010
Emil Andersson Livgardets Dragonmusikkår 2010
Otto Andersson Arméns Musikkår 2010
Carl-Johan Andersson Arméns Musikkår 2010
Linus Björnberg Arméns Musikkår 2010
Victor Kindgren Arméns Musikkår 2010
Daniel Karlsson Arméns Musikkår 2010
Martin Arpåker Arméns Musikkår 2010
Max Sjöberg-Fritz Arméns Musikkår 2010
Theodor Hjortenhammar Arméns Musikkår 2010
Louise Karlsson Livgardets Dragonmusikkår 2009
Joakim Spogardh Arméns Trumkår 2008-2009
Johan Niklason Livgardets Dragonmusikkår 2008
Joakim Müller Arméns Musikkår 2008
Sofie Henriksson Arméns Trumkår 2007-2008
Ola Mårtensson Arméns Trumkår 2007-2008
Tomas Ohlsson Arméns Musikkår 2007
Max Låke Arméns Musikkår 2007
Jens Kristiansson Livgardets Dragontrumpetarkår 2006-2007
Erik Karlsson Livgardets Dragontrumpetarkår 2006-2007
Eric Svensson Arméns Musikkår 2006
Daniel Smedberg Arméns Musikkår 2006
Linus Svensson Arméns Musikkår 2006
Johan Welander Arméns Musikkår 2006
Fredrik Gustafsson Arméns Musikkår 2006
Alva Thorell Arméns Musikkår 2006
Erik Bergström Arméns Musikkår 2006
Andreas Bergstrand Arméns Musikkår 2006
Jonas Larsson Arméns Musikkår 2006
Karl Sporre Livgardets Dragontrumpetarkår 2004-2005
Marcus Nilsson Arméns Trumkår 2004-2005
Linda Johansson Arméns Trumkår 2004-2005
Måns Wahlberg Livgardets Dragontrumpetarkår 2003-2004
David Rapp Arméns Musikkår Norrland 2000
Musikhögskolor:
Eric Svensson KMH
Fredrik Gustafsson (arrangering och komposition) MHM
Daniel Smedberg MHM
Max Låke KMH
Joakim Müller KMH
Joakim Spogardh HSM
Amelia Hjortenhammar Det Kongelige Danske Musikkonservatorium, Köpenhamn, Danmark
Erik Rönér MHM
Johannes Elmberg HSM
William Ljungblad (lärare) MHM
Linnéa Lindberg MHM
André Strömberg HSM
Kristoffer Linder KMH
Matilda Larson KMH
Emil Andersson KMH
Annika Jönsson HSM
Olof Ainouz Det Jyske Musikkonservatorium, Århus, Danmark
Martin Arpåker MHM
Filip Källner KMH
Hannes Persson MHM
Matilda Gerhardsson MHM
Lois Ivarsson MHM
Jakob Sandberg Det Kongelige Danske Musikkonservatorium, Köpenhamn, Danmark
Ludwig Hjortenhammar Det Kongelige Danske Musikkonservatorium, Köpenhamn, Danmark
Ossian Edlund Det Kongelige Danske Musikkonservatorium, Köpenhamn, Danmark
Benjamin Sandberg Det Kongelige Danske Musikkonservatorium, Köpenhamn, Danmark
Linda Johansson KMH
Universitetsutbildningar inom Musik:
Max Sjöberg-Fritz Ingesund, Arvika
Veronica Lindåker Ingesund, Arvika
Albin Broberg Ingesund, Arvika
Henrik Wassenius Örebro
Folkhögskola med musikinriktning:
Henrik Wassenius Ljungskile
Gustav Wessberg Kävesta, Örebro
Camilla Neumann Härnösand & Ingesund, Arvika
Emelie Jansson Oskarshamn
David Westerbrand Ljungskile
Albin Broberg Lunnevad, Vikingstad & Skurup
Veronica Lindåker Lunnevad, Vikingstad & Skurup
Elias Gustavsson Ljungskile
Officershögskolan:
John Sigurdsson
Henrik Johansson
Pelle Westrup
Linus Björnberg
Max Sjöberg-Fritz